12.08.2020

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

Ako to ( RGčky ) robia inde ...

Ako pozerám z okna a na teplomer, zimné obdobie  zdá sa konči. Možno do prvej súťaže  v apríli   aj rozmrzne hrubý ľad, čo vznikol na vodných plochách.  Neviem ako u Vás, ale ja som toho počas "zimnej prípravy" moc  tentoraz nestihol.  Stíham však občas sedieť na internete. Informácie, že inde sa nespí, ale  usilovne pracuje, keď už nepomôžu, tak aspoň potešia ...

CZE

Konkrétne kolegovia z Prahy okolo Ivo Michala a Honzu Hyka  na serveri Monako prezentovali veľmi zaujímavé články o tom, ako sa vervou pustili do  "sériovej stavby" plachetníc NeKst Round.  A to dokonca s využitím najmodernejšj technológie 3D tlače.

http://mo-na-ko.net/php/portal/view.php?cisloclanku=2017020001&nazevclanku=nase-cesta-k-rg-65-nekst-round

Aby toho nebolo dosť, tá istá parta sa dala aj do vlastného návrhu trupu a jeho laminovania neobvyklou, ale zaujímavou technológiou. Priznám sa, že na  takýto vlastný  návrh by som si netrúfol. O to viac obdivujem ich schopnosti  a dúfam, že sa  s nami podelia aj o skúsenosti  s novým dizajnom  hBritt  na vode.  Som  veľmi zvedavý. 

http://mo-na-ko.net/php/portal/view.php?cisloclanku=2017020002&nazevclanku=nase-cesta-k-rg-65-hbritt  

Záverečným dielom trilógie  je výborný článok o stavbe oplachtenia  typu swing rig na RGčku. Podrobne je popísaná ako výroba rahna, otočného uloženia v trupe,  plachty samotnej,  vrátane  všetkých trimovacích prvkov a základného nastavenia trimu.       

 http://mo-na-ko.net/php/portal/view.php?cisloclanku=2017020004&nazevclanku=nase-cesta-k-rg-65-oplachteni-swing-rig 

Klobúk dolu, páni a nech sa Vám s RGčkami  darí.  

Ivoš sa už objavuje aj na našom  serveri.  Tak dúfajme, že  občas prispeje nejkým článočkom aj  sem a pomôže tak narušiť  "bezvetrie" ktoré  na našom serveri  v súčasnosti prevláda.

 

HUN

Počas surfovania na webe som narazil na veľmi zaujímavú seriu fotografii, ako vznikla forma  na trup Goth XP dizajnovanáho austrálčanom Frankom Russelom.  Na Slovensku v sezóne  2016 s týmto typom  veľmi úspešne jazdili Miloš (SVK 30, 1. miesto serialu 2016 ) a  Jozef (SVK 16, 3. miesto serialu 2016). Trupy a aj celé kompletné lode, vrátane výborných oplachtení,  vyrába známy maďarský  modelár a   úspešný RC jachtár Imre Molnár ( Molinea Sail ).  Vrelo odporúčam k štúdiu a  na inšpiráciu:   

http://forum.rcmodell.hu/showthread.php?57373-Goth-xp-rg-65/page2

 

GER

Aj keď on o tom nevie, mojim duchovným  "guru"  čo sa týka RGčiek je Andreas Hoffmann ( RGAndy)  a jeho  blog.  Nápady, technologická  zdatnosť a nemecká precíznosť pri stavbe je  pre mňa stále veľkou inšpiráciou ( viď môj NeKst a plachty).   Andy evidentne počas zimy nespí na vavrínoch a stihol, okrem iného,  navrhnúť nový trup Manta 2017, ktorý je ďalšou evolúciou  jeho úspešného typu Manta.  Evolúciou nie len dizajnovou, ale aj technologickou, pretože trup je celý vytlačený na 3D tlačiarni.  Ako hovoria indiáni v románoch Karla Maya .... Uff ... Uff   ( ... kto nečital, jedná sa o citoslovce údivu a prekvapenia)

 http://rg-andy.blogspot.sk/2017/02/manta2017-3d-gedruckt.html 

 

A teraz o niečo inom ...

Väčšina z Vás, čo  pravidelnejšie  chodia na súťaže, už mala možnosť  si zmerať sily  s Alešom  Pokorným  z Kolína  ( CZE 84).  Na všetkých doterajších  súťažiach, ktorých sa zúčastnil  minulú sezónu  (pre nás  naštastie len na dvoch  :-) ) suverénne  vyhral takmer všetky rozjazdy s veľkým náskokom.  Myslím, že som nebol sám, ktorý sa zamýšľal, ako je to možné, že mu to tak jazdí ...

Tu sa mi podarilo vypátrať pár informácií, ktoré možno pomôžu časť tajomstva poodhaliť. Týka sa to síce lode kategórie Micro Magic, ktoré Aleš tiež s úspechom jazdí,  ale myslím, že sú užitočné pre akúkoľvek  RC plachetničku.

 http://blog.micromagic.cz/2014/08/proc-to-tomu-alesovi-tak-jede/ 

Z toho istého prameňa sa mi zdal zaujímavý ešte tento  príspevok, aj keď je to trochu na dlhšie pozeranie. 

 http://blog.micromagic.cz/2015/03/teoreticka-zimni-priprava/     

 

Tak idem v rámci zimnej prípravy aspoň vyleštiť trup a  kýl :-)   

Vidíme sa v Senci

PeterP 

 

 

 

Komentárov  

 
#1 Ivos 2017-02-24 23:29
Zdravím všechny RGčkáře, jakmile vyzkoušíme hBrit na vodě, tak se podělím o dojmy. Zatím tedy první údaj - maximální šířka trupu je 95mm! 8-) Jsem zvědavý, jak se bude chovat. Ivoš
 

You have no rights to post comments