- Podrobnosti
-
Kategória: stavba
-
Uverejnené utorok, 03. september 2024, 12:52
-
Napísal: jack
-
Prečítané: 69x
Ovládanie plachiet trochu inak aj inak ( OP-TI-AI ) – pokračovanie
V prvom článku som predstavil svoje riešenie „ovládania plachiet trochu inak“ (OP-TI), teda ovládanie plachiet + ich prieťah, jedným servo-navijakom s bubienkom.
Hoci je to vskutku elegantné a hlavne priestorovo úsporné riešenie, ktoré som funkčne zrealizoval vo svojej plachetnici Hansa Jolle (LOA 740 mm), bolo mi jasné, že kritickým miestom bude navíjanie a odvíjanie laniek v bubienku navijaka. A budem trochu parafrázovať Murphyho zákon: „Ak sa niečo môže zamotať, tak sa to určite zamotá!“
Ak pri povoľovaní a prieťahu plachiet nefúka vietor a teda nie je zabezpečený odťah laniek z bubienka, tieto sa skoro vždy viac alebo menej zauzlia. Plachetnica teda zatiaľ čaká na vyriešenie „prídavného“ odťahu laniek.
Plachetnica čaká, ja ale nie. Hneď som začal hľadať nové riešenie, kde by servo-navijak neniesol bubienok, ale ovládal by nekonečnú slučku vedenú v kladkách – podobne, ako sa to často v modeloch plachetníc používa.
A našiel som riešenie, ktorého teoretický základ je zhodný s „ovládaním plachiet trochu inak“ ( OP-TI ), až na to, že ju aplikuje „aj inak“ ( AI ), teda OP-TI-AI.
Nebudem už viac teoretizovať – TU je náčrt riešenia a obrázky funkčného prototypu (zatiaľ bez lode a plachiet):
Popis funkčného prototypu:
doska plexi 400x120 mm,
kladky plast 5 kusov, vnútorný priemer 8 mm,
vzdialenosť kladiek 300 mm,
nekonečná slučka, pletená niť hr. 1 mm,
servo-navijak, priemer kladky 25 mm, max 4,5 otáčok,
elektronický prevodník chodu servo-navijaka, dvojkanálový.
PS: Nečítajte moje články príliš vážne, ale radšej s ľahkosťou a nadšením z objavovania niečoho nového. Lebo, hoci sa to zdá čudné, všetko TU je pravda.
Oto Blaschke, SVK52
You have no rights to post comments
Komentárov
1. Doska bude v trupe uložená tak, že kladky budú zospodu - aby odvíjané lanka voľne padali dole a nezamotávali sa.
2. Servo-navijak v prototype "trčí" hore, nad doskou. Tak mi to vyšlo najšikovnejšie.
Jeho poloha ale môže byť samozrejme aj iná. Dôležité je, aby lanko len prevíjal, nie aby ho šponoval (napr. vo funkcii kladky).
3. Orientačná vzdialenosť medzi kladkami má zodpovedať súčtu max. dĺžky ovládacieho lanka pri povolenej plachte + dĺžke prieťahu.