18.08.2022

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

Sústredenie RG-65 Těrlicko 2021

Na RGčkárskom sústredení na Těrlicku mi bolo tak dobre, že som ani len nepomyslel vytiahnuť mobil a urobiť pár fotiek. Poprosil som nášho kamaráta Jozefa SVK 86, či by sa, ako nováčik na tejto akcii, nepodelil o svoje dojmy z tradične príjemného podujatia na severnej Morave.

 

Jednou z akcií, ktorá je každoročne netrpezlivo očakávaná priaznivcami RC plachtenia je sústredenie RC jachtárov z Čiech, Moravy a Slovenska na priehrade Těrlicko pri Ostrave. Aj tento rok sa zišla v areáli Jacht klubu Terlicko asi dvadsiatka modelárov z celého Československa. Druhý augustový víkend patrila pláž pri jachtklube malým plachetniciam kategórií Micro Magic, RG-65 a na hladine sa zjavilo aj niekoľko lodí kategórie NSS. Organizátor zabezpečil vynikajúce podmienky pre účastníkov – k dispozícii bola dielňa klubu na uloženie lodí a výbavy aj klubovňa na oddych, stretnutia, školenia či večerné posedenia.

Ako začiatočník v RC plachtení som bol zvedavý, čo organizátori pripravia. Môžem povedať, že priebeh sústredenia vysoko predčil moje očakávania. Formát tohto podujatia je hodne odlišný od bežnej súťaže. Cieľom je umožniť účastníkom nazbierať čo najviac skúseností v ovládaní RC plachetnice. Nacvičiť si hľadanie dobrej pozície na štarte, voliť si najlepšiu dráhu po trati, reagovať na zmeny vetra. To všetko sa dá dosiahnuť hlavne praxou. A tak prakticky od príchodu v piatok doobeda naše lode brázdili jazero celý deň s malou prestávkou na obed.

 

Piatok bol venovaný hlavne kategórii RG-65. Voľné plachtenie sa striedalo s organizovanými nácvikmi štartov, do programu sa dostala aj „ostrá“ súťažná jazda. Vietor bol pomerne slabý , vzhľadom na porast brehov sa jeho smer a sila veľmi menila po celej trati a niektoré otočky na bójkach boli dosť náročné. Po obednej prestávke sa v tréningoch pokračovalo, lode pristávali len na výmenu batérií. Deň uzavrelo posedenie pri čapovanom pive, grilovaných klobáskach, gitare a dlhých rozhovoroch o všeličom.

 

Sobota sa niesla v podobnom duchu, od deviatej hodiny rannej sa na hladine opäť začali plaviť RC plachetnice. K lodiam RG65 sa pridali aj ich menší kolegovia lode MicroMagic. Vietor po rannom „váhaní“ postupne zosilnel a celý deň vial celkom pravidelne. S krátkymi prestávkami sa celý deň plachtilo, počas prestávok sa debatovalo okolo lodí, ich výhod, nevýhod, porovnávali sa triedy. Na akcii bol prítomný aj zástupca firmy Hacker model, ktorá začala vyrábať kvalitnú stavebnicu lode  triedy RG - 65  pod názvom Reggae 21. Tri modely tohto typu sa už dali vidieť aj na vode. V priebehu dňa sa našiel čas aj na krátke školenie o pravidlách pre  súťaže  RC plachetníc. V zátoke vedľa našich bójí si dali regatu NSS lode, ktoré spestrili hladinu priehrady. Deň sa opäť uzavrel posedením pri ohni, pečením klobások a veselým rozprávaním o lodiach a ľuďoch…

Nedeľa už bola len bodkou za vydareným podujatím. Kto ešte mal chuť, mohol plachtiť, kto chcel, debatoval či obzeral lode kolegov. Po obede sme sa postupne lúčili a rozchádzali sa do svojich domovov.

Nemám veľa skúseností z lodičkárských  podujatí, ale toto hodnotím veľmi vysoko. Je to možnosť, kde sa každý môže významne posunúť vo výkonnosti. Kontakt s ostatnými kolegami skipermi, nezaťažený súťažným stresom je úplne iný a myslím, že každý odtiaľ odchádzal spokojný a oddýchnutý.

Těrlicko 2021 skončilo, nech žije Těrlicko 2022 :-) :-).

Jozef SVK  86

 

Pozn. Pridávam link na nádherné fotky z akcie od Jirku CZE 03   https://www.zonerama.com/6twua/Album/7520153   

Len na ukážku: https://www.zonerama.com/6twua/Photo/7520153/278176195

PeterP

 

Komentárov  

 
#5 PeterP 2021-08-13 08:53
Zábava teda bola ... nachechtali sme sa, ako už dávno nie :lol:
 
 
#4 smith-polymers 2021-08-12 23:57
Vďaka za tento super článok Jožko!
A aj tie fotky...všetky. Aj závidím to krásne prostredie. A je vidno veľa úsmevu, čo značí že asi ste mali fest zábavu :)

Ak bude na budúci rok, určite sa pridám :)

Pozdrav

Peter (SVK69)
 
 
#3 pberki 2021-08-12 20:01
Jirkove úžasné fotky:
https://www.zonerama.com/6twua/Album/7520153
 
 
#2 pberki 2021-08-11 15:37
Ahoj Jozef,
ďakujem za super článok !
Je to jedna z najpohodovejšíc h akcií v roku.
Ešte raz veľká vďaka Standovi, jeho manželke Danke a ďalším organizátorom, za super podujatie.
Peter, SVK77
 
 
#1 PeterP 2021-08-11 11:41
Ďakujem Jozefovi za fotky a promptnú reportáž z Těrlicka. Bolo bolo tam super. Hneď by som sa vrátil.
A zároveň sa teším že máme nového prispievateľa článkov na našej stránke. Dúfam, že nebude posledný ;-)
 

You have no rights to post comments