15.12.2018

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •


 

 finančne podporila v školskom roku 2015/2016
krúžok lodných modelárov a elektrotechnický krúžok v CVČ Bratislava I.

ďakujeme


Môže vás zaujímať:  Magnetický vypínač.

Poseidon 650 - nová RGčka z Hobbykingu

Tak sa zdá, že plachetnice triedy RG-65 sú pre výrobcov lodných modelov celkom dobrý biznis. Máme tu totiž ďaľšiu  stavebnicu, tentokrát z modelárskeho megaobchodu HobbyKing.

Nemenovaný čínsky výrobca prostredníctvom internetového obchodu z Honkongu nám ponúka nový model plachetničky Poseidon 650, ktorý je "RG65 class compatible". Po úspešnom Dragon Force ( od Joysway) a GR-65 ( od Graupnera ... ešte nie je dostupný), sa tak jedná už o tretiu stavebnicu, s ktorou sa dá zapojiť do súťaží triedy RG-65 Open class. V ponuke sú dve prevedenia modelu: s RC aparatúrou ( RTS  - ready to sail ),  resp. bez RC aparatúry  (ARR)  s  osadeným navijákom a servom kormidla.

  foto: HobbyKing

Plachetnica podľa fotografii vyzerá veľmi elegantne a dizajn je podľa mňa ozaj vydarený.  Na rozdiel od účelových súťažných "špeciálov" ju výrobca vybavil maketovými doplnkami, ako je kabínka, kormidelné kolesá, makety navijákov a iné drobnosti, takže model môže dobre vyzerať aj ako dekorácia v obývačke.  :-)

Keď si pozornejšie preštudujeme parametre, zarazí najmä vyššia hmotnosť modelu 1460 g. Pritom nie je jasné, či je to hmotnosť lode bez, alebo vrátane príjimačového akumulátoru. Ten si musíte pri oboch  predávaných verziách  dodať sami, čo môže predstavovať ďaľší nárast hmotnosti o  pár desiatok gramov. Trup výrobca deklaruje ako laminátový s gelcoatovou upravou a lakom. Sťažeň má byť zrejme niečo ako dural (rugged aluminum). Plachty su  z nejakej čínskej obdoby ripstop Ikarexu.   

  foto: HobbyKing

Výhrady, zdá sa, budú k niektorým technickým riešeniam uplatneným na plachetnici. Čínski súdruhovia trochu popustili uzdu konštruktérskej fantázii a navrhli detaily, ktoré už od pohľadu nevzbudzujú dôveru. Ale rád by som sa mýlil.  

Pre súťažné použitie si model  zrejme časom vyžiada úpravy najmä  na takeláži ( náhrada  Al. sťažňa za uhlíkový, nové  profilované plachty) čím by sa mohlo ušetriť niečo na hmotnosti. Servo kormidla je štandartnej veľkosti a núka sa jeho výmena za podstatne ľahšie mini servo.  Z fotiek nie je zrejmé, ako je riešený kiking. Dúfam, že sa výrobca inšpiroval u konkurenčného DragonForce, kde je vymyslený celkom dobre.  Neuvádza sa ani hmotnosť záťaže (bomby) na kýle.  Tu by som tiež videl priestor pre hmotnostnú optimalizáciu protredníctvom novej (menšej)  bomby a ušetriť tak na celkovej váhe lode.  Napríklad u Dragon Force výrobca závažie kýlu pre použitie v našich poveternostných podmienkach zbytočne predimenzoval a  výmenou sa dá zredukovať hmotnosť  o 100 - 150 g. Ale samozrejme závisi od veterných podmienok. Výhoda ľahšej lode na súťaži sa prejaví iba v slabom vetre, takže odtučňovacia kúra nie je principiálne nevyhnutná.

  Šírka trupu Poseidona 150 mm nie je celkom  "trendy". Dnešné RGčka sa navrhujú s čoraz štíhlejšími trupmi ( cca 80- 100 mm) . Ak však je loď dobre navrhnutá, nemusí byť táto skutočnosť pri jazdení nevýhodou. Tvar kýlu a kormidla je naproti tomu úplne "in" a podobá sa dizajny najlepších súťažných lodí  z pravlasti RGčiek -  Južnej Ameriky. Jediný očividný problém v rozpore so súťažnými pravidlami je absencia nárazníku z pružného materiálu na prove lode. Snáď sa to bude dať vyriešiť nalepením nejakej 5mm neoprenovej pásky. 

Čo sa týka RC súpravy v RTS sete, dodáva sa 2,4 Ghz vysielač. Na pohľad sa jedná o jednoduchý typ bez akýchkoľvek elektronických "vymožeností", ale to v prípade  plachetnice  zvyčajne nepredstavuje problém. Hlavné je, aby mala vysielačka dostatočný dosah a neboli s ňou problémy ako u DragonForce.  

Reálne skúsenosti s modelom zatiaľ asi moc niesú, keďže sa jedná u úplnú novinku. Snáď sa do budúcej sezóny nájde niekto, kto investuje tých 80 - 100 € ( podľa verzie) + poštovné a budeme mať možnosť vidieť  tuto plachetničku aj na našich vodách.

Dufajme, že pre budúcich majiteľov bude Poseidon 650 príjemným prekvapením a podelia sa o skusenosti napríklad aj na tunajších stránkach.  

Mimochodom ... už ste písali Ježiškovi ? :-)

 

Happy sailing !        

 

Komentárov  

 
#8 PeterP 2015-03-02 10:55
Objavili sa informácie a fotky Poseidona na nemeckom RG65 fóre.
forum.rg-65.de/viewtopic.php?f=4&t=1188&sid=59617aeff19d4936cb126609abd7ec24
 
 
#7 PeterP 2015-01-07 11:58
Neviem, či dobre vidím, ale fakt sa mi zdá, že tie plachty sú profilované. Minimalne sú viditeľné na videu nejaké "pruhy" v mieste, kde sa obvykle plachty lepia. Ale možno je to na plachte len namaľované :-)
https://www.youtube.com/watch?v=51s5shs5Q-0
Inak to video je skoro "o ničom" a chlapík zrejme s plachetnicami len začína 8-)
 
 
#6 obaja 2015-01-04 16:20
Skodolibá otazka : Preco Dragon Force jazdi lepsie s doma urobenými plachtami?
 
 
#5 obaja 2015-01-04 16:16
Pochybujem ze by ta lod z ciny mala 3D plachty. Inak v Australii maju sutaz a da sa povedat ze asi aj svoju triedu s lodou z HK Phantom. Vsetci musia jazdit iba s nou ,ale maju dovolene prerabat plachty aby s tym mohli sutazit.
 
 
#4 smith-polymers 2014-12-20 16:29
Ahojte.
Ako predloha sa mi to velmi paci. Trosku mi to pripada na semiscale Open 60 triedu.
Tu hromadu plastovych drobnosti na oplachteni by som odstranil a upravil podla aktualneho trendu,detaily na palube nezavadzaju.
Do bezvetria je to urcite remorker ale v dobrom vetre moze to byt efektny Globetrotter. Jo a sa mi to len zda ale ma 3D plachty?
 
 
#3 Reingraber 2014-12-20 13:46
Som zvedavý kto sa ako prvý ukáže s týmto na vode u nás? :roll:
 
 
#2 PeterP 2014-12-17 15:24
To je v poriadku. S Dragon Forcom sa tiež hrá dosť ľudí ( napríklad v Británii)a celkom ich to baví. 8-)
 
 
#1 obaja 2014-12-17 12:00
Inak ,neviem si predstavit s tymto sutazit.To je iba na hranie.
 

You have no rights to post comments