14.07.2020

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

Čo sa deje na krúžku ?

Chlapci  na krúžku lodných modelárov pri Centre voľného času na Štefánikovej ulici v Bratislave I.  usilovne pracujú na nových plachetniciach. Prinášame pár fotografii, dokumentujúcich čo vzniká v lodenici :-)

 

V súčasnosti sa stavia na krúžku päť nových plachetníc troch typov.

Začiatočníci na krúžku robia  už "tradičný"  JIF  triedy RG-65. Trup  je z dosiek Komatex a momentálne sa pripravuje na zabudovanie serv na ovládanie kormidla a plachiet.

          

 

Skúsenejší modelári, ktorí už majú JIFa za sebou,  si do ďalšej sezóny pripravuju RGčku  JIF2/Puma. Tu už sa jedná o laminátový trup vylaminovaný z krúžkovej formy.  Chalani už majú do trupu osadené komponenty, ako je kýl, kormidlo, servá ovládania. Po prilepení paluby ich čaká tmelenie a nástrek trupu farbou. A potom oplachtenie ...  

     

 Najmladší člen krúžku stavia s  pomocou svojho otca a  s výdatnou  asistenciou vedúceho krúžku Mariana  školskú plachetnicu Lotos.

        

 Tento rok sa nám modelárči  výrazne lepšie, pretože  s pomocou grantu z Nadácie Volkswagen Slovakia sme do krúžku získali stavebný materiál, náradie a najmä strojné vybavenie. Chalani rýchlo zistili, že  stojanová vŕtačka, čelná tanierová brúska a  multitool  ( oscilačné náradie na brúsenie a rezanie) sú ozaj šikovnými pomocníkmi. :-)

        

Na záver chceme ešte poďakovať ďalším podporovateľom krúžkovej činnosti.  Napríklad Peter Heglas z Trenčína venoval chalanom odliate  olovené závažia na kýly, vyfrézované úchytky na plachty a sklotextitovú dosku na paluby. Peter Berec zasa operatívne vysústružil chalanom príruby na servisné otvory v palube. Takže ďakujeme, že nezištne podporujete Vašu budúcu konkurenciu v regatách !  :-D 

 

Komentárov  

 
#4 Munda 2016-05-11 19:23
Záslužná činnost - vedoucí vyvažovat zlatem, kluky podporovat, jak to jen jde! Skláním se přede všema!!! ... a tiše závidím.
 
 
#3 PeterP 2016-05-05 13:04
Momentálne závažia na rozostavané lode už máme. Takže vďaka, ale zatiaľ netreba.
 
 
#2 Pepe 2016-05-05 12:05
Tiež držím palce.
Vidím, že ešte nejaké musím odliať, ale ak by bol záujem a v rámci výučného procesu by ste si chceli závažia odlievať sami, ponuka na zapožičanie formy platí.
 
 
#1 Jack 2016-05-04 16:55
Radosť čítať také príjemné správy.
Držím palce chalanom aj vedúcim.
Oto
 

You have no rights to post comments