05.12.2020

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

Jachting (aj) na počítači

Aj keď sa nepovažujem za mladú krv, prípadne dieťa dnešnej doby, vplyv technológií a počítačových hier si ma našiel J. Či už vo forme hier cez moje deti, alebo ako softwérové pomôcky na návrh modelov, výpočet ťažísk a podobne.

 

 

Svet technológii ide dopredu a predpokladám, že už väčšina domácností vlastní PC prípadne smartfón.

Ako teda nám môže svet výpočtovej techniky pomôcť? Začnime asi tým, čo asi chytí aj najmladších a to hranie sa ;). Počujem veľa kritikov z diaľky, čo frflú, že pošlite radšej deti k vode a nech trénujú na čerstvom vzduchu. No nie vždy sú tie podmienky ideálne a neklamme si, aj tak si všetci raz za čas sadneme za PC, alebo k telefónu a k nejakej obľúbenej aplikácii. Pritom medzi hrami nájdeme nespočetné množstvo simulátorov do slova na všetko a lodné odvetvie nie je výnimkou. K samotnému jachtingu jestvujú obrovské kvanta simulátorov a aplikácií,  ktoré sú zamerané na výučbu  pravidiel, alebo na zdokonaľovanie ovládania plachetnice. Pripadne na zdokonaľovanie taktiky pri súťažiach. Nemám možnosti otestovať všetky simulátory a aplikácie, ale postupne budem do témy pridávať aplikácie, či programy, ktoré sa mi dostanú pod ruky na odskúšanie.

Pre dnešok začnem trošku netradične, dá sa povedať že "od stredu"  výučby jachtingu. Taktika výberu dráhy lode z prizeraním na smer vetra a vytýčenej trate.

Som vlastníkom smartfónu SE Z3 - nie zrovna novinkou na trhu a taktiež nie najslabším smarfónom na trhu a už dlhšiu dobu si krátim čakanie u doktora, alebo na úradoch s aplikáciou nazvanou:

 

SAIL FOR GOLD GAME.

 

 

Aplikácia bola vytvorená s podporou RYA (race yacht association) a značkou Volvo angažovanou už niekoľko rokov v celosvetovom jachtingu.

Aplikácia je sherovaná. Teda aspoň výsledky sú porovnávané na základe facebookového účtu so všetkými, kto danú aplikáciu vlastnia. Po každom uloženom závode vám vyhodnocuje,  ako ste umiestnení v celosvetovom rebríčku. (už som o ďalších 20000 miest vpredu J)

Popravde niekedy si myslím, že na tých prvých priečkach sú hackeri J, lebo tie časy sú nereálne. Prívetivá grafika a rýchla odozva (záleží na výkone telefónu) spolu s podmazom  zvuku mora vás vtiahne do hry okamžite. V aplikácii si môžete vybrať z jedenástich tried plachetníc:

Tu je niekoľko voliteľných  typov lodí na ilustráciu: 

 

 

 

 

 

Každá kategória má inú trať (bohužiaľ len jedna na kategóriu) a za každým súťažíte voči jednej lodi.  

 

Plachetnicu ovládate len jedným prstom natáčaním proti vetru a hľadáte tú najideálnejšiu trasu voči postaveným bójam s ohľadom na okolité brehy a nekompromisného súpera.

To znamená, že nie vždy tá najkratšia dráha je ta najvýhodnejšia a nie vždy ta najrýchlejšia je zárukou prvého miesta.

Aj v reálnom závode je super, ak si viete zvoliť tu najlepšiu trasu voči bójam a vetru. V skutočnom  živote si však musíte ustriehnuť aj záveterné miesta,  pripadne zmeny smeru vetra, či už spôsobené prekážkami pri vode(strom, budova…), alebo  zmenou  sily vetra. Aplikácia SAIL FOR GOLD GAME  Vám až takú dokonalú realitu  nevie nasimulovať, no ako základný výcvik  je celkom postačujúca. Odporúčam si ju vyskúšať a utvoriť si vlastný názor .

 

Príjemnú zábavu :-)

 

Juraj Reingraber ( SVK 58)  

Komentárov  

 
#3 MatM82 2016-11-01 15:37
Ďalším simulátorom ktorý odporúčam je virtualregatta. com. Funguje na rovnakom princípe ako Sai for gold game ale dá sa tu súťažiť nielen na okruhových ale aj na námorných plachetniciach. V hre sú vždy vypísané preteky podľa aktuálnych vo svete veľkých olachetníc a tak sa dá súťažiť aj proti reálnym lodiam.
 
 
#2 PeterP 2016-08-26 08:50
To bola dočasná prezývka :lol:
Ale už je to opravené.
 
 
#1 Reingraber 2016-08-25 19:13
Petko dakujem no to cislo na konci zmen na 58 ;-)
 

You have no rights to post comments