13.07.2024

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

OZ YODA je v likvidácii. Server yoda.sk je zrušený. Server nss.yoda.sk je prenesený do nss.rg65.sk.

Ako bolo u Zela ?

Keď Stano začal jazdiť s nami RGčky, poniektorí ( napríklad ja ) ho pomerne rýchlo začali podpichovať, či  aj v Považskej Bystrici nie je k dispozícii vhodná vodná plocha na usporiadanie  nejakej plachetničkárskej akcie.

Minulý rok začal naznačovať, že nejaká voda sa rysuje. Keď v Hrabove  pridal historku, ako sa stretávajú  na miestnej  vodnej nádrži  iba dvaja, on a na náprotivnom brehu medveď, som  trochu zneistel.  Predsa len, spoločensku konverzáciu s medveďmi,  ako "blavak" nemám natoľko zmáknutu, ako chlapi z horného  Považia. Ale možno by som si mal začať zvykať. 

 

Vo februári však dal Stano "vybubnovať" na tunajšej stránke oficiálnu pozvánku a začalo to vyzerať nádejne.  Od počiatku akciu koncipoval  s predstavou, že by sa nejednalo o "vážnu" súťaž, ale skôr o pohodové  pojazdenie s rôznymi kategóriami rádiom riadených plachetníc. Ideovým vzorom  mu bolo  letné sústredenia na Těrlicku, organizované našim kamarátom  Standom.  Treba povedať, že v tomto smere  nasadil  latku dosť vysoko,  pretože Terlicko je  doteraz pre mnohých z nás neprekonateľná  akcia. 

Pre pripravované podujatie  bol vybraný názov "Jazdíme pre radosť" a ako sa ukázalo,  radosť bola ta dôležitejšia  zložka. Ako sa vraví, prírode ( a vetru) nerozkážeš. 

Postupne sa na toto modelárske stretnutie prihlasovali účastníci zo Slovenska, Čiech, Moravy a dokonca aj Nemecka, takže podujatie dostalo vskutku medzinárodný charakter. Väčšina sa prihlásila do viacerých lodných kategórií, pričom rekordérom bol Valentín a Jozef, ktorí jazdili IOMky, RG-65 aj Micro Magic.        

Ale poďme k veci. Na vodnú nádrž "U Zela" respektíve do penziónu Manín dorazila väčšia časť účastníkov už v piatok. Nemôžem  to osobne potvrdiť, ale na terase  vraj bola celkom  dobrá  zábava. Sobotné ráno, po drobných preripetiach, keď som  nevedel nájsť tu správnu pláž pri vodnej ploche, sa nakoniec ukázalo v tých najkrajších farbách.  Krásne  a veľké jazero s výhľadom na Veľký Manín a Považský hrad, počasie ako zo švajčiarskeho kalendára. 

Vietor sa spočiatku tváril nádejne, tak sme začali skladať všetky možné plachetnice, aby sa stihla na jedenástu hodinu naplánovaná "spanilá jazda" pre všetky kategórie lodí. Ja som sa nakoniec do tejto prvej  jazdy bohužiaľ  nezapojil, lebo rýchlo zmontovať IOMku a  RGčka bolo nad moje sily.  Do nasledujúcich rozjázd pre triedu IOM som sa už stihol pridať, ale to už  pán vetrov  na jazere "U Zela" rozhodol, že nás začne trápiť. Postupne slabol, a ešte aj menil smer. Stanove prognózy, že to je len na chvíľku a vietor,  čo sa  dočasne schováva za Veľkým Manínom,  začne opäť  fúkať  z juhu, sa príliš nenaplnili. Slniečko svietilo ostošesť, teplo bolo ako uprostred leta, akurát plachetnice by  potrebovali nejaké vrtule. 

Ako tak sme s IOMkami zvládli tri rozjazdy a  na vodu sa vrhli najmenšie plachetnice triedy Micro Magic. Trápenie s vetrom však pokračovalo, tak sme  poniektorí vyrazili do penziónu Manín na obed a  ubytovať sa.  Prírodné krásy Manínskej tiesňavy, tiež samotný penzión s ochotným personálom a dobrou kuchyňou za príjemné ceny celkom úspešne  zahnali  "depku"  z nedostatku vetra na pretekoch. 

Po návrate z obeda  ešte sem  tam fúklo, a tak sme ešte "opláchli prach"  paluby  aj na  RG-65 v troch rozjazdách.    A čakajúc na občasný závan vetra, ktorý by posunul našu lodičku vytúženým smerom, sme sa tešili na večeru, pretože hlavný organizátor počas dňa tajomne naznačoval  rôzne  prekvapenia.  Najväčším "prekvapením"  bola oslava "päťdesiatky"  nám neznámej pani v penzióne. Asi to bola  dôležitá a populárna pani, lebo hostia zaplnili celé parkovisko aj penzión. A hudobnú aparatúru by im mohli závidieť aj chlapci z Rolling Stones ( trochu preháňam :-) ).  Naša partia však mala  vďaka Stanovi zarezervovaný pekný veľký stôl na terase,  takže sme našťastie nemuseli sedieť niekde pod lesom. Predsa len tie medvede ...

Po dobrej večeri Stano začal až podozrivo seriózne  ďakovať sponzorom podujatia, ktorí venovali účastníkom súťaže hodnotné ceny. Neviem ako ostatní, ale ja som mal pocit, že sa sa budú rozdávať prinajmenšom hodinky s vodotryskom.  Veľmi som sa nemýlil, pretože "hodnotnými"  recesistickými cenami Stano ocenil napríklad kategóriu "najlepšia hláška"  na akcii.   Vraví sa, že  kreslené vtipy sa nemajú rozprávať, tak v tomto duchu nebudem  ani ja podrobnejšie opisovať detaily. Každopádne sme sa nasmiali.  Ak chcete vedieť, aké boli ceny, mali ste tam byť ... :-)

Spoločná zábava pokračovala. Nezaháľali ani vyššie spomínaní oslávenci na "päťdesiatke", takže sme sa občas takmer nepočuli. Našťastie "dídžej"  sem tam  robil aj prestávky v produkcii, tak sme stihli  prebrať modelárske aj iné veselé témy. Na historku o "skřítcích" asi nezabudnem :-D.  Záverom večera sme sa dohodli, že na druhý deň začneme jazdiť čím skôr a dobre sme  veru urobili. 

A tak  v opäť  krásnom  nedeľnom ráne  okolo deviatej hodiny sa už chystali lode na vodu. Začali najväčšie plachetnice triedy IOM a naplno využili  slabší  ale  pomerne pravidelný vietor. Pre mňa  osobne to bolo najlepšie pojazdenie  na akcii. Poznáte to "... když Ti vítr napne plachtu, když Ti plachta popožene jachtu ... " :-) 

Nasledujúce plachetnice triedy Micro Magic sa už opäť  trochu trápili. Vietor  postupne slabol do takej miery, že  záverečné RGčka sme už rezignovane odpískali. 

Počas vyhodnotenia výsledkov sme zbalili traťové bójky  a nasledovalo vyhlásenie  víťazov  v jednotlivých lodných triedach.  Boli aj medaile :-) a každý účastník  dostal aj balíček  od sponzora akcie. Okolo obeda sme  sa rozlúčili a vyrazili do svojich domovov.  Ako zvyčajne, už počas cesty sme preberali dojmy za akcie. Vietor nám síce občas nedoprial  plnohodnotný zážitok z plachtenia, ale čo s tým narobíte ?  Každopádne treba poďakovať Stanovi, že sa prakticky bez podporného tímu odvážil na  "sólovýstup"  a  zorganizovanie takéhoto podujatia. Určite to nebolo ľahké. Premiéra  v Považskej Teplej na jazere "U Zela" sa však vydarila a bola to veľmi príjemná lodičkárska akcia  v krásnom prostredí. Keď sa k tomu  pridá dobrá partia, ktorá je za každú srandu ... Kto to má ? :-)

Skrátka, zajazdili sme si pre radosť ...  

           

 

 Na záver výsledky:

Trieda IOM: 1. miesto Jozef Jankovič, 2. miesto Valentin Fuchs, 3. miesto Peter Berec 

Trieda Micro Magic:  1: miesto Valentin Fuchs, 2.miesto Jozef Jankovič, 3. miesto Jan Hyk

Trieda RG-65: 1. miesto Valentin Fuchs,  2.miesto Standa Šereda, 3. miesto Jozef Jankovič        

 

Ďalšie fotky  z akcie nájdete v tunajšej galérii.  Ich autorom je aj Peter s Dankou, a boli použité v tomto článku. Ďakujem. 

http://www.rg65.sk/gallery/z-akcii/2023/manin-2023

                                        

Komentárov  

 
#1 pberki 2023-09-22 23:17
Super článok. Ďakujem.
 

You have no rights to post comments