14.07.2020

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

Ako začala história RG65 na Slovensku

Na detskom lodno-modelárskom krúžku v CVČ Bratislava I. robia začiatočníci plachetnicu. Dôvody sú jednoduché: pláva aj bez diaľkového ovládania, v prípade ovládania vystačí s jednoduchším napájaním. A na jednu prijímačovú sadu sa dá plávať dosť dlho.

Pôvodne sme robili plachetnicu Lotos (Kroufek, RCx/19xx). Ide o balzový šarpiový trup, jedna plachta, servom ovládané len kormidlo. Lotosy sa robili len z balzy natrenej akrylovou farbou. Odhadovaná životnosť jedna sezóna. Na našej propagačnej súťaži plachetníc Regata Istropolitana jazdili Lotosy súťaž ako samostatná kategória už v prvom ročníku, v roku 2006.

Aby sme zväčšili životnosť plachetníc, začali sme ich z vonkajšej strany olaminovávať. A tu nastal problém. Už predtým väčšina detí plachetnicu za školský rok nedokončila a laminovanie pridalo veľa brúsenia a tmelenia. Laminovanie, tmelenie, brúsenie a farbenie trvá veľmi dlho, ak robíte jednu až dve hodiny týždenne.Lotos
© Tomáš Haverlík

Bol som presvedčený že deti by mali prvý model robiť z balzy a odmietal som ponuky na laminátové trupy. Ale to že nikdy nikto na krúžku plachetnicu nedokončil za školský rok a aj naše rastúce nároky na plavebné vlastnosti spôsobili, že sa hľadali iné možnosti.Peter Podhorný
objaviteľ RG 65
pre Slovensko 8-)
Peter Podhorný chodiac po internete objavil kategóriu RG 65 a postavil typ JIF 65. Konštrukčný balzový trup, šarpiový tvar, v podstate stavba ľahká ako Lotos, ale aj s ovládaním plachiet. A prehovoril Juraja Letovanca, člena krúžku, na stavbu druhého exepláru.
Potom už stačilo občas niekomu požičať ovládač na vyskúšanie a lavína sa začala šíriť...


Juraj Letovanec
spoluobjaviteľ RG 65
pre Slovensko 8-)


JIF 65 Petra Podhorného na súťaži 05.07.2011 v Nitrianskom Rudne.
Ak plachty nevidíte, potom vidíte dobre, sú číre priehľadné.


Na súťaži Regata Istropolitana 2011 v Bratislava 08.10.2011 už bolo plachetníc RG 65 viac.
 

Komentárov  

 
#1 marian_r 2013-01-18 10:40
PeterP

Dovolil by som si poupraviť informáciu o "objaviteľovi RG-65" na Slovensku. Je pravda, že po tejto "ľudovej kategórii" RC plachetníc som pokukoval už dávnejšie. Ale nebol som ten, čo postavil prvú RG-65 na Slovensku. Prvým bol, aspoň čo viem, Ľuboš z Nového Mesta nad Váhom, s ktorým som si cez DF písal. On postavil JIFa 65 minimálne o rok skôr, ako ja. Chválil jednoduchosť stavby, skladné rozmery, aj jazdné vlastnosti, čím ma presvedčil, že táto kategória plachetničiek môže byť zaujímava pre širší okruh ľudí. Následný "boom", kedy sa v Bratislave a okolí za necelý rok objavilo viac, ako desať nových RGčkárov by si zalúžil samostatný článok ktorý snáď raz niekto napíše ... :-)
 

You have no rights to post comments