05.10.2024

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

OZ YODA je v zlikvidované a vymazané. Server yoda.sk je zrušený. Server nss.yoda.sk je prenesený do nss.rg65.sk.

Laminovanie kormidla a kýlu - podľa mňa

Pri výrobe kormidla a kýlu som došiel do štádia, ako položiť peknú hladkú vrchnú vrstvu laminátu, aby som nemusel veľa brúsiť a tmeliť. Samozrejme, že každého ihneď napadne vákuovanie. Super! Ale trochu skúsený modelár si tiež ľahko spočíta technické ťažkosti tejto vynikajúcej technológie.

Nakoniec som odskúšal vlastnú metódu, ktorá dáva pomerne dobré výsledky. Je dosť jednoduchá, ale samozrejme - modelárske zručnosti a skúsenosti s laminovaním sa vyžadujú.

Princíp

Laminovaný diel položíme jednou stranou na rovný stôl alebo pevnú podložku, natrieme ho laminovacím epoxidom, položíme naň laminovaciu tkaninu, na ňu položíme priehľadný igelit, ten vyšponujeme jeho prilepením o pevnú podložku (stôl) a vytlačíme spod neho vzduchové bubliny cez kraje dielu.

Pozrite sa, ako nádherne to vypadá

 

Celý postup teraz podrobnejšie popíšem, lebo princíp je síce jasný, ale dopracovať sa k reálnemu výsledku býva ťažšie.

1. Položenie dielu (kormidlo, kýl)

Kormidlo aj kýl sú tenké diely, preto ich treba pred položením na pracovnú podložku (stôl) zospodu vypodložiť, aby vrchný igelit vytvoril pri šponovaní tlak na celý povrch a hlavne na okraje dielu. Pod kormidlo som dal pás 3 mm balzy, kýl som podložil len pásikom 1 mm balzy pri odtokovke. Podložky sú prilepené na diel kúskom lepiacej pásky -stavbárska, papierová. Diely nie sú prichytené na podložku (stôl). Prečo? -uvidíte v ďaľšom.

2. Epoxid, tkanina, igelit

Laminovanie je popísané TU: http://rg65.sk/articles-categories/rg65-articles/building/168-rady-a-skusenosti-zaciatocnika?showall=1&limitstart=

Rozdiel je len v tom, že teraz použijeme väčšie množstvo laminovacieho epoxidu - nie len toľko, aby sa tkanina nasýtila a prilepila, ale aby sa celá zaliala. Pre ilustráciu: Na kýl som namiešal 2 ml PR + 0,88 ml EM (na jednu stranu!). Trochu zostalo, ale lepšie, ako keby chýbalo.

Tkaninu som použil sklenú (karbón nemám) 33 g. Igelit je vystrihnutý z mikrotenového vrecka. Výhodou mikrotenového igelitu je, že sa dá výborne šponovať - naťahuje sa; po zaschnutí epoxidu ide prefektne stiahnuť, bez trhania. Nevýhodou je, že má kde-tu povrchové vady - zlomy, zvlnenie.

3. Krok za krokom

Pripravíme si vypodložený diel a potrebné pásy tkaniny a igelitu. Tkanina musí mať presah okolo dielu len 3 až 5 mm - aby sme sa neprilepili o stôl. Presah igelitu je len o toľko viac, aby presiahol tkaninu - inak by hrozilo, že lepiacou páskou budeme ťahať tkaninu a nie igelit. Presný presah tkaniny sa vopred veľmi zle strihá, lebo tkaniny sa rada "naťahuje". Preto si ju pripravíme o trochu väčšiu a ešte dostrihneme, keď už bude položená na epoxide.

Štetcom nanesieme laminovací epoxid na pripravenú stranu dielu. Diel nie je prichytený na podložku, preto ho môžeme jednou rukou držať a druhou natierať. Skontrolujeme, či sme natreli celú plochu. Položíme diel na stôl a štetcom nanesieme ešte trochu viac epoxidu na jeho stred - odtiaľ sa bude dať vytláčať na kraje.

Vezmeme tkaninu a zľahka ju necháme "padnúť" na epoxid - presne na miesto. Tupovaním štetcom - nikdy nie ťahaním - presýtime tkaninu a zároveň upravíme jej pozíciu. Teraz môžeme zdvihnúť diel zo stola a zastrihnúť voľnú tkaninu, pokiaľ máme veľké presahy. Diel znova položíme na stôl, vezmeme igelit, našponujeme ho v rukách, aby sme ho vyrovnali a pokladáme od jedného konca dielu k druhému koncu, aby sme, pokiaľ možno, neuzatvárali pod ním vzduchové bubliny. Položený igelit už neposúvame - posunula by sa nám aj tkanina - to nie.

Máme čas - netreba sa nikde ponáhľať - epoxid bude tekutý ešte pár hodín.

Nastriháme si pásiky lepiacej pásky (stavbárska papierová) a začneme ju lepiť - najskôr o igelit, prišponovať a potom o stôl. Ja som začal najskôr šikmo v jednom rohu, potom zľahka vyšponoval šikmo na tej istej strane, pokračoval oproti prvej páske a na opačnom konci. Potom pásky oproti sebe po dĺžke dielu. Šponujeme len veľmi zľahka, aby sme nezvlnili to, čo už je vyšponované. Prípadné chyby v šponovaní som riešil odlepením pásky od stola a prilepením do lepšej pozície - ide to.

Keď je všetko pekne hladké, tak ideme vytláčať vzduchové bubliny spod igelitu. Aj tu si treba dávať veľký pozor. Igelit sa môže veľkým tlakom a odrením natiahuť alebo zvlniť. Zistil som, že použitie štetca je nevhodné. Vhodnejšie sú dva tampóniky z mäkkej látky ťahané prstami vždy od seba - vtedy sa igelit neposúva. A najlepšie sú ťahy čistými a suchými bruškami prstov. Ale vždy od seba - jeden sem a druhý tam.

Napriek všetkým snahám sa mi ale nikdy nepodarilo zlikvidovať zopár vytrvalých, menších bubliniek, ktoré budem musieť vytmeliť.

Je hotovo!

Určite ale po pár hodinách doporučujem skontrolovať, či sa náhodou neodlepila nejaká z pásiek od stola. Stalo sa mi to a dobre, že som prišiel včas.

To som najskôr laminoval kormidlo. Keď som laminoval kýl, tak som šponovanie a lepiace pásky poistil priložením pravítiek a ich zaťažením.

Po cca 10 hodinách je epoxid už dosť vytvrdnutý, aby sa dal z neho stiahnuť igelit - doporučujem to najskôr skúsiť na rohu dielu. Pásky odlepíme od stola, stiahneme igelit. Presahy laminátu sú ešte mäkké a môžeme ich opatrne ostrihať. Samozrejme, ešte nie načisto. To urobíme až po trochu viac ako 12 hodinách. Na úplné vytvrdnutie ale čakať nemusíme a môžeme olaminovať druhú stranu dielu.

 

Záujemcom doporučujem, skúsiť si vyšponovanie igelitu na diel najskôr na skúšku - bez epoxidu. Naučia sa ako a koľko šponovať, kde a ako začať.

Prajem vám, priatelia, veľa radosti a zábavy pri modelárení.

 

Oto, SVK52

You have no rights to post comments