07.08.2020

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

Trup z 3D tlačiarne

Ak ponecháte svoj výtlačok v teplúčkom aute, dopadne to takto.

 

 

Komentárov  

 
#7 Pepe 2020-06-28 23:42
Zjavne tu svoju úlohu zohralo to, že loďka bola v aute odložená na stojane a váha kýlu ju zdeformovala. PLA materiál je pri 55-60 st. tvarovatelný, ale za predpokladu, že naňho pôsobí sila. Nejaký čas som za sklom auta mal umiestnenú jedno perimetrovú misku kvôli pokusom. Pri dlhom odstavení auta na slnku síce zmäkla do gumovitej konzistencie, ale tvar si zachovala a po vychladnutí ostala bezo zmien. Pri jazde sa takéto teploty v aute nedosahujú. Aj na fotografii vidno, kde nepôsobila sila (prova a korma)je relatívne v poriadku. Ako riešenie stačí loďku v odstavenom aute položiť na ležato spolu s vychladenou fľašou vody a prikryť mikinou, alebo dekou. Vychladená minerálka zabalená vo flisovej mikine vydrží v rozpálenom aute na parkovisku chladná 5-6 hodín.
Neštastníkovi ponúkam zadarmo vytlačený trup klasickej Manty (farba žltá polopriesvitná ) ak má záujem, môže sa ozvať
 
 
#6 Reingraber 2020-06-16 22:22
Neberiem to ako výsmech to určite nie, na FB som to vešal práve kvôli tejto 3D dobe keďže ako aj Peter poznamenal po podobných trupoch budú siahať ľudia čím ďalej tým viac vďaka svojej dostupnosti. Ako varovanie pre ostatných už daný príspevok obletel svet, keďže len za dnešný deň má za sebou 31 zdieľaní do rôznych kútov sveta a obrovský počet komentov a sucitnych vyjadrení v rôznych jazykoch. Hádam to pomôže a ochráni modely iným.
 
 
#5 smith-polymers 2020-06-15 22:42
Kdeže Peter.

Je to výborná pomocka. Pre trupu 65-iek určite dobrá technologia, treba len rešpektovať špecifiká tychto termoplastov.

Laminat/ kompozit toho znesie viac,nič nového pod slnkom.Ale vyžaduje omnoho viac praxe pri výrobe mastrov, foriem a samotných komponentov. Pre kruzkarov príliš komplikované v dnešnej netrpezlivej dobe.
To čo ešte naša generácia v 70-80rokoch napáchala s laminovanim ( metylom riedena l200ka, babkina pančucha namiesto sklotkaniny) v dnešnej dobe by decká stratili pointu novodobého modelarcenia.

Žijeme v 3D dobe :)
 
 
#4 PeterP 2020-06-15 14:06
Nechcem tu otvárať nejakú polemiku o vhodnosti a nevhodnosti tlačených lodí.
Treba si však uvedomiť, že 3D tlačené lode nestaviame preto, že by boli lepšie ako laminátové, ale preto, že sú cenovo rádovo dostupnejšie. A pritom nemajú až o toľko horšie jazdné vlastnosti ( dajú sa tiež vytmeliť a nalakovať, takže sú hladké ako laminátové).
Keď mi niekto bude ochotný dodať pre modelársky krúžok stavebnicu laminátovej Manty za cenu, čo len trochu blížiacu sa tej z tlačiarne, budem veľmi rád, že nemusím riešiť občasnú ochranu pred slnečným žiarením 8-)
 
 
#3 smith-polymers 2020-06-15 11:13
Laminát je laminát.

Veľká škoda tej lode...veľká! Materiál, práca, čas kým sa to naladí. Zážitky.

Dúfam, že Pavel čoskoro da na vodu novú a možno aj lepšiu.

Držím palce.
 
 
#2 PeterP 2020-06-15 09:47
Je mi Pavla aj jeho lode ozaj ľúto.
Pre ukľudnenie ďalších vlastníkov 3D tlačených trupov z PLA materiálu dodávam, že moja presne taká istá loď prežila celé preteky bez úhony. Dokonca som ju počas obednej prestávky nechal pekne "opaľovať" na slniečku, a nič sa jej nestalo. Podobne vydržali aj ďalšie tlačené trupy na súťaži.
Takže kritická bude extrémne vysoká teplota v aute.
https://tn.nova.cz/clanek/jak-rychle-roste-teplota-v-aute-za-par-minut-se-dite-uvari-tabulka.html
Ešte by som dodal, že náš junior z krúžku má model nastriekaný na tmavšiu zelenú farbu. Tiež trup " vystavoval" cez obednajšiu pauzu na slnku a nastali drobné deformácie. Aj keď zďaleka nie tak tragické, ako u modelu na fotke.

Takže pozor na skladovanie v aute a tiež budú na trup lepšie asi svetlé farby. Každopádne je za horúcich slnečných dní PLA trup dobré počas súťažných prestávok mať v tieni.
 
 
#1 Reingraber 2020-06-15 08:58
Dufam ze Marian si nedal copyright na tuto fotografiu a nebude vadit ak to budem zdielat ako vystrahu pre dalsich 3DPrinterov na FB...

Nechcem byt zly ale vyzera len ako by potrebovala "dofuknut" ;-)
 

You have no rights to post comments