27.02.2020

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

RG-65 Kúty 2014 - reportáž Mira Líšku

Strohá správa z novín: „Dňa 12. 4. 2014 sa na vodnej ploche jazera pri Moteli u Janíčkov konala prvá seriálová súťaž v kategórii RG-65. Víťazom sa stal.....“ Nie, takto by to nešlo, je to príliš krátke a nezáživné.  Poďme pekne po poriadku.

Sneh ešte pokrýval strechy a v útulnej krčme na Patrónke sa zišli organizátori seriálovej súťaže v kategórii RG-65. Tu sa dohodol kalendár súťaží na rok 2014. Ako prvá na zozname figurovala súťaž v Kútoch. Prvá súťaž je také preberanie sa zo zimného spánku. Ladia sa nové trupy, žiadna napumpovaná súťaž, tak prečo nepribaliť ešte súťaž plachetníc NSS?

Akcia bola dvojdňová (sobota, nedeľa), ale už v piatok napoludnie sa začali tmoliť prví lodní modelári. Bolo treba pripraviť servisný čln, nafúknuť a uložiť bóje a hlavne správne vytrimrovať plachty na hlavné sobotné preteky. Vietor bol však k našim žiadostiam hluchý a ignoroval naše požiadavky, aby čeril hladinu. Asi bol chudák unavený, pretože predchádzajúce dni fúkal ostošesť. Hladina ostala ako olej, ťažko sa prirážalo provou k brehu.

Foto: Nový  model  MACH 3  Petra Machatu

S poslednými slnečnými lúčmi sa v grile veselo roztancovali uhlíky a sálavá teplota žmýkala šťavy z pripraveného mäsa a klobás. Večer poriadne prituhlo, ale to neodradilo gitaristov, aby svojimi pesničkami zohrievali stuhnutých diskutérov.

Ranná srieň na autách vystrašila súťažiacich. Slniečko sa usilovalo a hneď roztopilo kryštáliky ľadu, takže niektorí sedmospáči ani nezaregistrovali teploty pod nulou.

Foto:  Piatkový tréning

Na slávnostnom otvorení bol pozvaný aj starosta Kútov. Už druhý rok neodmietne ponuku organizátorov, aby slávnostne otvoril naše lodné akcie. Ešte pár organizačných pokynov a do vody čľuplo dvadsať plachetníc triedy RG-65. Ľudí, ktorí sa starajú o seriál RG-65 musí príjemne hriať pri srdci, keď vidí ako sa rozrastá táto kategória. Vodná plocha prijala na svoju hladinu aj jedného moraváka, dvoch rakúšanov a zvyšok domácich, z rôznych kútov Slovenska. Na rozhodcovskú stoličku zasadli morskí vlci z kategórie NSS. Hlas zvonu oznámil zahájenie prvej tohtoročnej súťaže.

 

Nastáva tlačenica pri štarte a kto sa pozabudne, alebo má zlú pozíciu, stráca kontakt s čelom. Každý detail rozhoduje. Drobné zaváhanie pri bójke a z vedenia je zrazu piate miesto. Pri bezvetrí sa neodpúšťa žiadna chyba.

Prvú rozplavbu vyhráva Peter Podhorný z Bratislavy. Väčšina lodí ostáva na vode, aby sa o pár minút po príchode posledných borcov mohli opäť všetci  postaviť na štartovnú čiaru druhej rozjazdy. Rakúsky borec Alexander Fiala (minulý rok tretie miesto)  začína vystrkovať rožky a vyhráva druhú rozplavbu. Na kormu mu dýcha jediná krehká bytosť v štartovnom poli, Gabriela Podhorná. Zastúpila svojho manžela na čelných pozíciách.

Foto: Šaňo Čimo so synom a ich Coriolis 

Prestávka. Nie pre všetkých. Zopár odvážnych jedincov len čo vytiahlo svoje RG-čka, preplo model na vysielači a už vkladá NSS-ku do vody. Opäť výborná účasť. Osemnásť krásnych modelov plachetníc, vytvorených podľa skutočných lodí, čaká pred štartovnou čiarou na zvuk zvonu.

Rozplavbu suverénne vyhráva Peter Kozák z Prievidze. Ťažko sa popisuje priebeh mne laikovi, ale príďte sa radšej pozrieť, žiaden článok nedokáže opísať krásu na vode. Sám som sa o tom presvedčil. V časopise som čítal trojdielny seriál Pepu Mrákotu  o stavbe jeho  plachetnice Jolie Brise, ale raz naživo  vidieť tento klenot dá modelárskej duši viac, ako lietať očami po písmenkách a fotografiách v časopise.

Obednú prestávku využívajú všetci súťažiaci na posilnenie a oddych. Treba načerpať sily, pretože všetkých čakajú tri kolá RG-čiek a dve kolá NSS. Vietor začína fúkať intenzívne, ale nie silno. Okolo bójok sa točí, nevyspytateľne fúka a mieša poradie. Tretiu rozjazdu vyhráva Podhorný, za ním prichádza Fiala. Štartovné pole sa trochu preriedilo, ale stále je na vode plno mikrosúbojov. Tieto súboje troch –štyroch lodí o dobré  umiestnenie robia súťaž zaujímavou. Niet času na nudu.

Štvrtá rozplavba. Nič ešte nie je rozhodnuté a tak všetci bojujú naplno. Drobné kolízie pri bójkach zatraktívňujú súboje a miešajú poradie. Našťastie čln na zvážanie lodí môže oddychovať priviazaný pri móle. Rozplavbu vyhráva rakúšan Fiala, zobudil sa aj moravák Milan Sedláček. Ten pretína cieľovú čiaru ako druhý. Na celkové víťazstvo môžu pomýšľať už len dvaja modelári. Obaja vyhrali po dve rozplavby.

 

Foto : Milan Sedláček z Brna a jeho NOUX 65

Neviem, či sa lídrom roztriasli kolená, alebo sa príliš sústredili na boj o víťazstvo, pretože im  popred nosom preplával Peter Berec z Bratislavy a vyhral rozplavbu.

Foto: Vyhlásenie výsledkov RG-65 za účasti  pána starostu z Kútov ( prvý zprava)

Zvon poslednýkrát oznámil prejazd víťaza rozplavby a do vody sa pomaly vkladajú veľké makety. Je čas spočítať výsledky kategórie RG-65. Počas rozplavby NSS prichádza starosta Kútov, aby sa zúčastnil slávnostného vyhlásenia výsledkov. Posledná rozplavba rozhodla o tesnom víťazstve Alexandra Fialu z Rakúska. Jeho loď JIF2  len o bod porazila Nekst Round Petra Podhorného z Bratislavy, ktorý je postavený klasickou technológiou z balzy. Rozdiely sú  v oplachtení. Víťazná loď používa klasické bermudské  oplachtenie na rozdiel od Petrovho swing rigu. Víťazstvo Petra Bereca v poslednej plavbe s modelom Coriolis mu vynieslo tretie miesto na debne. Porazil štvrtého Rakúšana Karla Kaila, model Laerke 65 o jeden bod. Piatu priečku vybojoval Milan Sedláček z Brna s modelom NOUX 65.

Foto:  Víťazný JIF 2  Alexandra Fialu z Rakúska

V štartovom poli prevládali Coriolisy v počte 9 lodí, druhú početnejšiu skupinu tvorili  tri  Alcaravany. Testoval sa aj nový trup Mach3, ktorý sa na budúci rok určite stane hitom sezóny a prevalcuje doterajšiu nadvládu Coriolisov.  V súťaži sa prvý krát objavil aj model RG-65 zo stavebnice Dragon Force.

Foto:  Laerke 65, štvrté miesto

Môžem konštatovať, že atmosféra bola výborná, opäť bez incidentov. Súťaž bola výborne zorganizovaná, za čo sa môžeme poďakovať Šaňovi Čimovi (sponzor a riaditeľ súťaže), Petrovi Machatovi a Petrovi Podhornému.

Môžeme sa už teraz tešiť na nasledujúce stretnutie RG-čkárov, Senecký maják, ktoré sa bude konať  16. a 17. mája na Seneckých jazerách.

Za súťažiacich Miroslav Líška.

Komentárov  

 
#2 Alexander 2014-04-26 18:32
Zabudol si menovať hlavných sponzorov pre NSS a RG.Boli to starosta Vávra a Fero Bokor.
 
 
#1 pberki 2014-04-24 14:54
Vďaka za skvelý článok !
Peter
SVK77
 

You have no rights to post comments