27.02.2020

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

Regata Istropolitana - lodné modelárstvo nevymiera

   Kto by bol pred časom povedal, že dnešný deň bude taký nádherný.

 

   Od vyhlásenia termínu konania Regaty Istropolitany, som každý deň netrpezlivo sledoval predpovede počasia. A veru, najskôr som si chystal zimnú vetrovku a teplé ponožky. Potom ale prišlo oteplenie a to vydržalo. Pridal sa aj bónusový balíček - ihravý štrkovecký vetrík, ktorý raz fackoval lodné plachty a rozfúkaval jesenné lístie, inokedy sa kĺzal po zrkadlovej hladine jazera.

   Do auta som naložil tri lode: jemne ojazdené RG-čko NeKst, minuloročnú novinku NSS Labous Mor a úplne nový motorový klzák triedy VO152. Lebo Regata Istropolitana je hlavne prehliadkou umenia lodných modelárov pre širokú verejnosť a špeciálne pre mládež.

   A bolo čo obdivovať - tak krásu modelov, ako aj zručnosť ich ovládania pri pretekoch.

   Doobedie sa začalo rozjazdami plachetníc RG65 seniorov. Po nich nasledoval pretek juniorov a odvážnej mládeže, ktorej ochotní seniori zapožičali svoje lode a vysielače, aby pod ich dohľadom zakúsili čaro pretekov. Všetci mladí kapitáni boli odmenení vecnými cenami. Určite na tento deň nikdy nezabudnú a verme, že z mnohých vyrastú naši nasledovníci.

   Na vodu sa teraz dostali lode kráľovskej kategórie NSS - verné modely skutočných plachetníc. Biele i farebné plachty, sa rozosiali po hladine. A bolo ich veru neúrekom, lebo pretekali spolu plachetnice malé i veľké, drevené i laminátové, jednosťažňové i viac sťažňové. Radosť pozerať.

   Dovarené párky pre účastníkov ohlásili obednú prestávku. Ale akáže prestávka, keď tu bolo toľko malých i veľkých zvedavcov a stoly, stolčeky i trávnik medzi jazerom a chodníkom zaplnené rozloženými modelmi všetkého druhu. A na vodu sa dostali doposiaľ odpočívajúce motorové lode. Aj môj klzák Atomite so závesným motorom úspešne prvýkrát okúsil vodu. A úspešne.

   Veľkému obdivu sa tešil hlavne model parníka so skutočným parným strojom. Takýto model, to je už veľké modelárske majstrovstvo.

   Nad hladinou poletoval papierový šarkan, pod hladinu sa vydal na svoju misiu model ponorky. Iného zaujal veľký model vojenského viac-nápravového auta na brehu.

   Bratislava žiarila. Slniečko hrialo a hrialo. Kaviarenské stolíky s voňajúcou kávou boli plne obsadené spokojnými návštevníkmi. Kedy-tedy prebehol po chodníku osamelý bežec - športovec.

   Poobede pokračoval pretek plachetníc v rovnakom poradí, ako doobeda. Najskôr rozjazdy špeciálov RG65 a potom kráľovské modely NSS. NSS-kami sa aj zakončil a aj do bodky naplnil program podujatia. Rozhodcovská jury sa pustila do spočítavania výsledkov a chystania cien a diplomov.

   A bol tu záver. Nastúpili sme na breh a tlieskali a skandovali každému umiestneniu: "Hurá, wow-wow!"

   I mne sa ušlo. Diplom si zavesím do dielničky a potom celý rok budem spomínať, až do tej nasledujúcej Regaty.

 

   Oto

Komentárov  

 
#5 peterzak37 2018-10-19 13:39
Velmi vydarena akcia, krasny den.Treba stavat lode, aby na dalsi rok bola este vacsia ucast.Co sa tyka dalsich rocnikov, bolo by velmi zle, keby aj tato uz asi jedina dobra sutaz v BA skoncila. Dobrovolne sa hlasim za sponzora.Ani ma nemusite zhanat.
 
 
#4 pberki 2018-10-15 14:53
Nejaké fotky tu:
https://www.rcportal.sk/regata-istropolitana-2018-g5254
Peter
 
 
#3 Reingraber 2018-10-15 10:28
Peter hadam nechces skoncit s tymto skaredym cislom.... :-)
jedina akcia kde si moze clovek pojazdit naraz s viacerimi typmi modelov. Dufam, ze ta tato melacholia prejde a dalsi rok sa opat stretneme v hojnejsom pocte.

Podporu z mojej strany budes mat a verim ze nie len z mojej...
 
 
#2 PeterP 2018-10-09 13:45
Ahoj,
Aj keď vysoké percento úspechu akcie evidentne zabezpečilo pekné počasie, som rád za tých pár pozitívnych ohlasov. :-)
Tiež ďakujem Otovi za peknú reportáž. Ak sa podarí, doplním aspoň nejaké fotky.
Či bude nasledujúca regata,prípadne v akom formáte teraz neviem povedať. Bolo mi naznačené, že s finančnými prostriedkami zrejme bude čoraz väčší problém. A tak ma napadá, či tých 13 ročníkov už nebolo dosť.
Pre skúsených NSSkárov je akcia čoraz menej zaujímavá ( viď tohoročná znížená účasť v triede NSS-H). Logicky, keď si už nájdu čas, radšej idú na viacdňovu súťaž napr. do ČR. Nové rozostavané NSSky ich stavitelia nie a nie dokončiť (samozrejme vrátane mňa). Ďalší z rôznych dôvodov svoje lode predávajú. A tí, ktorí sa podielali na organizácii regaty od začiatku, už o akciu záujem nemajú resp. preferujú iné aktivity. Na akciu takéhoto typu chýba organizátor, ktorý prinesie nové nápady, chuť a energiu. Vraj je lepšie prestať "hrať" keď máš ešte ako tak plné sály, než čakať na prázdny kulturák v Hornej Dolnej.
 
 
#1 pberki 2018-10-08 17:06
Ahoj Oto,

super článok a hlavne ma potešil ten optimizmus, ktorý bol cítiť za každou vetou. Hurá, "starý" dobrý Oto je zase späť!

A ešte raz veľká vďaka organizátorom za super akciu!

Peter
 

You have no rights to post comments