31.03.2025

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

OZ YODA je v zlikvidované a vymazané. Server yoda.sk je zrušený. Server nss.yoda.sk je prenesený do nss.rg65.sk.

Výroba lepených plachiet – časť 2: výstuha predného lemu plachty

Pár viet úvodom:

Výstuha predného lemu plachty (či už kosatky alebo hlavnej plachty) bola pre mňa vždy riziková operácia.
Nalepiť lepiacu pásku rovno a tak, aby nedochádzalo k deformovaniu plachty (napríklad príliš veľkým napnutím pásky pri lepení) nebolo jednoduché.
Nižšie uvedeným postupom sa mi podarilo uvedené problémy odstrániť.


Ako výstuhu som použil pásku na opravu plachiet z jachtárskeho obchodu. Lepiaca časť je krytá ochranným papierom (to je dôležité).
Šírka pásky je asi 5cm, na výstuhu odrežiem asi 1cm široký pásik.

Postup:

  1.     Na výstužnú pásku z nelepivej strany umiestnim kúsok obojstrannej lepiacej pásky (asi doprostred):



  2.     Odstránim ochrannú fóliu z obojstranne lepiace pásky a výstužnú pásku umiestnim na plán (lepiaca strana hore, ochranný papier je na páske).Výstužnú pásku prichytím na plán aj na koncoch:


  3.     Na plán prichytím plachtu, zarovnávam na vyznačený vrchol profilu:


  4.     Plachtu za páskou zaťažím, aby nebola zvlnená (keďže je lepená do profilu, nie je to už rovina):


  5.     Plachtu opatrne nadvihnem (ďalšie ruky sú vítané), odstránim krycí papier z výstužnej pásky a plachtu opatrne priložím, mierne prihladím:


Podobne postupujem z druhej strany kosatky.

Pri výstuhe hlavnej plachty je situácia skomplikovaná zaoblením prednej hrany. Výstužnú pásku treba prichytiť obojstrankou na plán na viacerých miestach.


A to je zatiaľ všetko, čo som vám chcel povedať o mojom postupe lepenia plachiet :-)

Peter
SVK77

Komentárov  

 
#30 Pepe 2015-10-20 10:25
Spomínaná farba nie je na vodnej báze, je to 2K systém - akrylic-uretáno vá http://www.kapci.com/Portals/0/KAPCI%20Coatings/Cars%20TDS/English%20TDS/Kapcicryl%20660%202K%20Acrylic%20Mixing%20System.pdf . Otestovať som včera nestihol, snáď dnes alebo zajtra.
 
 
#29 PeterP 2015-10-19 17:00
Ešte by som dodal, že na vystužovanie rohov som doteraz používal reklamnú samolepiacu fóliu a tiež je to celkom OK.
 
 
#28 PeterP 2015-10-19 16:59
Neviem, čo presne používa Csoka, ani som ten materiál hlbšie neanalyzoval. Ale zvykne sa to označovať ako samolepiaci dacron. Mám ho doma. Nepára sa to, ani sa neoddeľujú vlákna. Je to myslím tenšie,ako plachtovina a používajú sa na polepovnie označenia ( čísla) na dacronových plachtách.
( Aj na tom videu , čo som spomínal to označujú ako Dacron).

Neviem, akú akrylovú farbu myslíš. Ja som použil kitárske farby preto, lebo kryjú v tenkej vrstve. V kitárčine obecne platí, že syntetické farby držia lepšie, než akrylové ( na vodnej báze) ;-).
Čo sa týka spír, zvyčajne sa lepia obojstrannou páskou na plachtu. Zadný lem sa prelepí výstuhou, občas aj predná časť spiry. Dobrý materiál je PET ale dá sa použiť aj iný tenký a pružný materiál ( napr. sklotextil, folie z obalov). Zasúvanie spiry do tunela je, podľa mňa zbytočne komplikované a sú to ďalšie gramy navyše, ale vyskúšaj. 8-)
 
 
#27 Pepe 2015-10-19 16:14
Ďakujem Peťo,
dakron aspoň čo ja poznám, je tiež tkaná polyesterová látka a vo finálnej úprave prehnatá cez dva horúce valce, ktoré zatavia povrch, (v strede sú vlákna voľné), čím sa zabezpečí nepriedušnosť a ohybnosť materiálu. Csóková páska mi pripadá skôr ako polyesterová páska bez tkanej štruktúry. Čo sa týka Mylaru, je to registrovaný obchodný názov firmy DUPONT pre klasickú polyesterovú fóliu. Výhoda je, že sa vyrába v bielej úprave. Icarex je tiež polyester. Na icarexových plachtách som predný steh označil, preložil, vsunul lanko a zalepil obojstrannou páskou. Takto mi vznikol tunel pre voľný pohyb lanka, na obrázku tesne pod lepiacou páskou je vyznačený predný lem plachty, pásku som nalepil na presah, vložil lanko a zalepil. Šablóny už mám vyplotrované, tak skúsim ten airbrush. Akrylová farba je asi pružnejšia, večer spravím test na nejakom odrezku z icarexu a polyesteru.
Plachty mám zatiaľ rozpracované aj icarexové aj polyesterové. Spiry zvažujem vyrobiť ako na veľkých plachtách, vložené do tunela v ktorom je v časti bližšie ku sťažňu priečne prichytená guma, ktorá spiru vytláča smerom von a vyšponováva roh na zadnom leme.
 
 
#26 PeterP 2015-10-19 15:29
Na pomalovanie plachiet ( mylarových a asi aj ikarexových) sú dobré tzv. lakové fixky. www.idsys.sk/popisovace/lakove-popisovace/75x-edding/edding-0-s190201520
Vyrábajú ich aj iní výrobcovia.
Držia na "všetkom" a sú svetlostále.
Na mylarovú plachtu som striekal znaky cez šablony. Použil som airbrush a syntetickú modelársku farbu ( Revell). Keď to nebudeš "škriabať" celkom to drží :-)
Väčšina RGčkarov má čísla napísané obyčajnou centrofixkou. Používame tiež čísla vyplotrované z reklamnej fólie.

Plachty sa vystužujú samolepiacim dacronom. Je pevnejší ako spinakrová páska( ikarex). Pozri si youtube video na výrobu plachiet micro magic v staršej diskusii k tomuto článku.
 
 
#25 Pepe 2015-10-19 14:24
Ahojte,
skúšal niekto striekať registračné čísla akrylátovou farbou na plachty, alebo použiť fixky (aké)?
Ďalšia vec čo mi vŕta v hlave je materiál, ktorý používa Csóka sails ako výstužný. Na rozdiel od spinakrovej pásky s tkanou štruktúrou má pevnú štruktúru. Vie niekto identifikovať? viď obrázok http://munda1.rajce.idnes.cz/RG-65,_Komarno_-_Comoora_cup_2015#DSC_1467.jpg
 
 
#24 Pepe 2015-10-17 11:18
Predný lem obidvoch plachiet som zvolil s lankom, na ktorom sa dá plachta posúvať. Tunel a vystuženie predného lemu som spojil do jedného prvku - do stredu pásika zo spinakrovej pásky sa nalepil asi 2mm široký pás icarexu, aby sa lanko nelepilo na pásku. Po nalepení pásiku sa krycia páska dala späť a prehol som výstužnú pásku do V (aby lanko "neutekalo" pri lepení vrchnej časti zo stredu). Kryciu pásku lepivej časti som nastrihal na 10-15cm kúsky a pri lepení som odokrýval len časť s ktorou som pracoval.
Pásku som prichytil na stôl a prvú stranu plachty prilepil postupne po jednotlivých častiach - plachta sa mi nedala zaťažiť tak, aby bol predný lem rovný. Pri lepení prvej strany nastrihanú kryciu pásku som zakaždým posunul na časť za icarexovým pásikom, aby sa zbytočne nelepila na prsty. Vrchnú časť som postupne priliepal po 5-10cm častiach, a zakaždým potiahol vsunuté lanko (trochu sa priliepalo - icarexový pásik mohol byť o niečo širší)
 
 
#23 marian_r 2014-09-07 10:34
Presunuté do Stavba - Nitovanie.
 
 
#22 Milan 2014-09-07 08:07
Nějaké fotky jsem nahrál do Galérie/Stavba - jen jsem asi neudělal složku .... :-?
Nýtky, nástroje ...
Děrovák používám na otvory
Na rozklepnutí větších nýtků zlomený výstružník
 
 
#21 Milan 2014-09-07 07:55
Nýtky o průměru 2 mm, l = 2,5 mm; pr. 2,5 mm, l = 3 mm, to RG 65. Na IOM větší.
 

You have no rights to post comments