- Podrobnosti
-
Kategória: stavba
-
Uverejnené piatok, 01. jún 2018, 15:39
-
Napísal: PeterP
-
Prečítané: 2264x
Jednou z veľmi dôležitých časti kovania súťažnej plachetnice s klasickým oplachtením je tzv. "kiking" - ktorý umožňuje otáčavý pohyb rahna okolo sťažňa a súčasne sa ním nastavuje twist plachty. Dá sa povedať, že v prípade RGčky je práve kiking asi najobtiažnejšie zhotoviteľnou súčiastkou v amatérských podmienkach. Tento "kĺb" oplachtenia musí byť čo najpresnejší, pevný a súčasne, tak ako všetko na súťažnej plachetnici, čo najmenej vážiť.
Sú k dispozícii rôzne technické riešenia, od tých jednoduchých ( a bohužiaľ menej spoľahlivých), až po sofistikovanú strojársku výrobu ( často zasa s neprimerane vyššou hmotnosťou kovových súčiastok ).
Pred pár rokmi sme kupovali kiking od firmy Graupner určený pre plachetnice Micro Magic, ktorý sa však po zániku tejto legendárnej modelárskej firmy vytratil na dlhú dobu z trhu. Teraz je síce opäť dostupný, cena sa však vyšplhala na "freundlich" 44 € ( https://www.graupner.com/Set-of-fittings-rac-ing-MM-/2415/ ). No nekúp to ...
Kiking sa tiež dal objednať od garážových výrobcov, napríklad maďarský Molinea Sails ( na obrázku nižšie). Ale komunikácia s výrobcom nie je tak úplne jednoduchá.
Takže sme na krúžku roky vyrábali jednoduchý, ale málo spoľahlivý kiking z drôtu a trubičiek. Chlapci zaň už viackrát dostali od skúsených jachtárských vlkov "kapky", že s takýmto "aušusom" sa loď nedá vytrimovať. Rozmýšľali sme nad možnosťou komponenty laminovať podľa vzoru Andyho GER129 ( stránka rg andy ), ale nejako sme sa k činu nedostali. Bolo dôležitejšie vyrobiť trupy a plachty ...
Elegantné a funkčné riešenie nakoniec padlo takpovediac " z neba" resp. z Prahy :-)
Z iniciatívy Petra SVK77 ( návrh a dizajn v počítači ) a ochoty Honzu CZE134 ( 3D tlač ) máme pre krúžok k dipozícii kiking, s ktorým už sa určite nemusíme hanbiť ísť na vodu :-)
Konštrukcia kikingu pozostáva z troch jednoduchých dielov vytlačených v 3D tlačiarni. Jedná sa otočný "domček" pre ložiská, objímku rahna a koncovku ( vidličku ). K tomu je potrebné zohnať prírubové ložiská 10/6mm, napinák ( MP Jet) a skrutky s maticami M2.
Kiking sa nasadzuje na uhlíkovú trubku 6mm. Trubku je niekedy potrebné trochu pribrúsiť, pretože jej priemer často nebýva požadovaných 6 mm, ale o nejakú desatinku väčší.
Zostavenie spočíva v nalisovaní dvoch ložísk do domčeka. Plastové diely z 3D tlače treba trochu začistiť. Osobitne drážku, do ktorej príde vidlička a napinák. Robíme to plochým pilníkom. Taktiež je potrebné prevŕtať dierky v domčeku, objímke aj vidličke vrtákom 2mm. Skrutky M2 potom držia v plaste aj bez poistnej matice, ale radšej ju tam dávame.
Mosadzný napinák od MP Jet ma otvory o niečo menšie , takže skrutka M2 sa do nich nedá vložiť. Prvý pokus bol prevrtať otvory vrtákom, ale ako lepšie riešenie sa ukázalo vyrezať do mosadze napináku závit M2. Tým pádom je skrutka v otvore bez zbytočnej vôle a rahno vo vertikálnom smere tzv. nevaklá.
Na záver fotka kompletnej zostavy. Objímky na rahne na nastavovanie oťaží a uchytenie plachty sú taktiež z 3D tlačiarne od rovnakých autorov ( Peter + Honza).
Tu je fotografia kompletnej zostavy osadenej na lodi.
Kiking bol už testovaný na závodoch a myslím, že v plnej miere splnil očakávania. Ráhno sa v ložiskách otáča ľahko a nastavovanie twistu je tiež OK.
Takže super a ďakujeme kamarátom za nezištnú pomoc. Keďže, ako sa hovorí "každý dobrý skutok bude po zásluhe potrestaný" možno ich raz chalani z krúžku "nabijú" na závodoch. Ale to može byť niekedy aj celkom dobrý pocit ... ? :-)
PeterP
You have no rights to post comments
Komentárov
A to ešte mám ze jeho 3D produkcie ďalšie prekvapenie, ktoré pravdepodobne bude mať premieru na súťaži Vývrat. To budete valiť oči ...
Pre info som do článku doplnil fotku osadenia kikingu lodi.
Je super, ze sa vieme vynajst a zaroven som rad, ze v modelarskom svete vladne stale skvela nalada s ochotou si pomoct a podelit sa o svoje know-how.
Palcek hore