20.11.2019

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

Kiking tochu inak

Jednou z veľmi dôležitých časti kovania súťažnej plachetnice s klasickým oplachtením je  tzv. "kiking" -  ktorý umožňuje  otáčavý pohyb rahna okolo sťažňa a súčasne sa ním nastavuje twist plachty.  Dá sa povedať, že v prípade RGčky je práve kiking asi najobtiažnejšie zhotoviteľnou súčiastkou v amatérských podmienkach. Tento "kĺb" oplachtenia  musí byť čo najpresnejší, pevný a súčasne, tak ako všetko na súťažnej plachetnici, čo najmenej vážiť.

20180116_181753

Sú k dispozícii rôzne technické riešenia, od tých jednoduchých ( a bohužiaľ menej spoľahlivých), až po sofistikovanú strojársku výrobu ( často zasa s  neprimerane vyššou hmotnosťou kovových súčiastok ).

Pred pár rokmi sme kupovali kiking od firmy Graupner určený pre plachetnice Micro Magic, ktorý sa však po zániku tejto legendárnej modelárskej firmy vytratil na dlhú dobu z trhu.   Teraz je síce opäť dostupný, cena sa však vyšplhala  na "freundlich"  44 €  ( https://www.graupner.com/Set-of-fittings-rac-ing-MM-/2415/  ).  No nekúp to  ... 

Kiking sa tiež dal objednať od garážových výrobcov, napríklad maďarský Molinea Sails ( na obrázku nižšie). Ale komunikácia s výrobcom nie je  tak úplne jednoduchá.  

 20180116_181829     

Takže sme na krúžku  roky vyrábali  jednoduchý, ale málo spoľahlivý  kiking z drôtu a trubičiek.  Chlapci zaň už viackrát dostali od skúsených jachtárských vlkov "kapky", že s takýmto "aušusom" sa loď nedá vytrimovať.  Rozmýšľali sme nad možnosťou komponenty laminovať podľa vzoru  Andyho GER129 ( stránka rg andy ), ale nejako sme sa k činu nedostali. Bolo dôležitejšie vyrobiť trupy a plachty ...     

Elegantné a funkčné riešenie nakoniec padlo takpovediac " z neba" resp. z Prahy :-) 

Z iniciatívy Petra SVK77 ( návrh a dizajn v počítači ) a ochoty Honzu  CZE134 ( 3D tlač ) máme pre krúžok k dipozícii kiking, s ktorým už sa určite nemusíme hanbiť ísť na vodu :-)

Konštrukcia  kikingu pozostáva z troch  jednoduchých dielov  vytlačených v 3D tlačiarni.  Jedná sa otočný "domček" pre ložiská, objímku rahna a koncovku ( vidličku ). K tomu je potrebné zohnať prírubové ložiská 10/6mm, napinák ( MP Jet) a skrutky s maticami M2.

Kiking sa nasadzuje na uhlíkovú trubku  6mm. Trubku je niekedy potrebné trochu pribrúsiť, pretože jej priemer často nebýva  požadovaných 6 mm, ale o nejakú desatinku väčší.

  20180116_181551

Zostavenie spočíva v nalisovaní  dvoch ložísk do domčeka. Plastové diely z 3D tlače treba trochu začistiť. Osobitne drážku, do ktorej príde vidlička a napinák. Robíme to plochým pilníkom. Taktiež je potrebné prevŕtať dierky v domčeku, objímke aj vidličke  vrtákom 2mm. Skrutky M2 potom držia v plaste aj bez poistnej matice, ale radšej ju tam dávame.

20180116_181647

Mosadzný napinák od MP Jet ma otvory o niečo menšie , takže skrutka M2 sa do nich nedá vložiť. Prvý pokus bol prevrtať otvory vrtákom, ale ako lepšie riešenie sa ukázalo vyrezať do mosadze napináku závit M2. Tým pádom je skrutka v otvore bez  zbytočnej vôle a rahno vo vertikálnom smere  tzv. nevaklá.

Na záver fotka kompletnej zostavy. Objímky na rahne na nastavovanie oťaží a uchytenie plachty sú taktiež z 3D tlačiarne od rovnakých autorov ( Peter + Honza).

20180116_181705  

Tu je fotografia kompletnej zostavy osadenej na lodi.

20180419_162941 (2)

 

Kiking bol už testovaný na závodoch a myslím, že v plnej miere splnil očakávania. Ráhno sa  v ložiskách otáča ľahko a nastavovanie twistu je tiež OK.

Takže super a ďakujeme  kamarátom za nezištnú pomoc. Keďže, ako sa hovorí  "každý dobrý skutok bude po zásluhe potrestaný" možno  ich raz chalani z krúžku  "nabijú" na závodoch.  Ale to može byť niekedy aj  celkom dobrý pocit  ... ?   :-) 

PeterP

Komentárov  

 
#2 PeterP 2018-06-04 16:19
Ano,je super,že su ešte ľudia ochotní nezištne pomôcť. Podobne ako Peter a Honza, tak aj Peter SVK 72 venoval krúžku 3D vytlačené fitingy (úchyty na rahno ) a pred časom aj olová na balast kýlu.
A to ešte mám ze jeho 3D produkcie ďalšie prekvapenie, ktoré pravdepodobne bude mať premieru na súťaži Vývrat. To budete valiť oči ... 8-)

Pre info som do článku doplnil fotku osadenia kikingu lodi.
 
 
#1 Reingraber 2018-06-04 07:24
Nadhera, pochvala!
Je super, ze sa vieme vynajst a zaroven som rad, ze v modelarskom svete vladne stale skvela nalada s ochotou si pomoct a podelit sa o svoje know-how.
Palcek hore :-)
 

You have no rights to post comments