06.07.2020

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

Závodné pravidlá jachtingu

Vzhľadom na skutočnosť, že plachetníc triedy RG-65 úspešne pribúda a na vode pri pretekoch bude čoraz  "hustejšie", je najvyšší čas začať sa vážnejšie zaoberať pravidlami jazdy.

Doteraz to fungovalo počas rozjázd viacmenej na džentlmenských  princípoch. Lepšie je sa vyhnúť, než zamotať do takeláže súpera ...   Občas  kolízie a konflikty vznikali, ale dokým bolo v rozjazde 10-12 lodí, a ešte navyše roztrúsených  po celej trati, neboli problémy až tak časté. 

Závodné pole je však čoraz vyrovnanejšie, takže sa v budúcnosti sa zrejme viac bude jazdiť systémom  cyklistického pelotonu - všetci pokope.   Ak sa k tomu pridá vyšši počet lodí v rozjazde, logicky pribude  počet konfliktov. Pre ilustráciu si pozrite toto video pretekov triedy IOM a pochopíte, o čom hovorím  :-)   http://www.youtube.com/watch?v=Jx3oJSjkFQY 

A preto su tu závodné pravidlá ...

Všetci jachtári, bez ohľadu na lodné tiredy,  sa  pri pretekoch riadia medzinárodnými pravidlami ISAF. http://www.sailing.org/rrs  

Sú spracované najmä pre lode 1:1 , ale rádiom riadené modely plachetníc tam majú svoju samostatnú  kapitolu.

Kompletné závodné pravidlá jachingu  CZE/ENG   http://www.rc-plachetnice.cz/doc/ZPJ_2009_2012_CZE.pdf

Výber najdôležitejších pravidiel  pre RC plachetnice  CZE  http://www.rc-plachetnice.cz/doc/vynatek%20z%20pravidel%202009-2012.pdf

Ak sa náhodou do týchto dokumentov začítate, dospejete  pravdepodobne ( tak ako ja)  k názoru,  že pravidlá jachtingu  nie sú  práve jednoduché.  Netreba sa však báť. Tých dôležitých ustanovení pre naše potreby ozaj nie je veľa. V podstate sa jedná o body 10 - 12, prípadne 13 časti A, ktoré nájdete  hneď na začiatku vo výbere z pravidiel.

Pre lepšie pochopenie je dobré sa  "zahrať" na tomto simulátore  http://game.finckh.net/indexsvk.htm 

Otázkou zostáva, kto bude pri pretekoch pravidlá kontrolovať.  Faktom je, že v tejto chvíli nemáme k dispozícii vyškoleného rozhodcu, ale aj to možno časom bude.

Zatiaľ by stačilo, ak budeme  rozumieť aspoň tým základným pravidlám a snažiť sa ich trochu dodržiavať  :-)   

 

         

Komentárov  

 
#3 Ivos 2017-02-18 23:31
Pravidla jachtingu platná od roku 2017 jsou https://www.sailing.cz/dokumenty.php?detail=34 ke stažení v pdf anglicky a česky.
 
 
#2 PeterP 2016-12-05 15:05
Ako píšeš ... aj keď sme mali školeného rozhodcu na súťaži, jeden človek nedokáže sledovať naraz celú trať a operatívne riešiť všetky možné prehrešky voči pravidlám. Takže nakoniec je to aj tak o tom, či "previnilec" prostest uzná sám, alebo vznikne hádka.
Základné pravidlá teoreticky nie sú až tak zložité, ale zložité je na ne dohliadnuť. Väčšinou sa líši "uhol pohľadu". Občas sa aj skúsení jazdci nevedia medzi sebou dohodnúť, kde je pravda :-) (zatiaľ čo ti menej skúsení zvyčajne ustúpia "autorite").
 
 
#1 Ivos 2016-12-03 11:27
Ahoj, pravidla nejsou úplně snadná, ale určitě je potřeba se s nimi seznámit. Oproti velkým plachetnicím (1:1) se ale u modelů mění situace velice rychle a moc si nedovedu představit, jak by se zpětně řešil spor. Ani při pořizování videozáznamu by to nebylo jednoduché, a když se sejdeme u vody na trénig, tak chtějí všicni jezdit, ne dělat rozhodčího. :-)
Takže mi z toho vychází, že zásadní je znalost pravidel a ochota je dodržovat. Pro zajištění soutěže by určitě chtělo mít vyškoleného rozhodčího (raději více)a kázeň účastníků...
Ivoš Michal, CZE 147
 

You have no rights to post comments